Planujesz kupić nowy samochód, ale nie masz wystarczającej ilości gotówki? Zastanawiasz się nad skorzystaniem z kredytu samochodowego? Oto kilka rad, które pomogą wybrać Ci dobrą ofertę.
Kredyt samochodowy to coraz popularniejszy sposób finansowania zakupu samochodu. Cechuje go to, że zazwyczaj jest tańszy niż inne rodzaje kredytu. Aby jednak rzeczywiście tak było, warto wiedzieć, na co należy zwrócić uwagę podczas jego wybierania. Na koszty kredytu składa się kilka elementów, wśród nich znajdują się: prowizja za udzielenie kredytu, oprocentowanie kredytu oraz ewentualne dodatkowe opłaty w postaci ubezpieczenia. Właśnie na te elementy musisz zwrócić uwagę, bo to one rzutują na opłacalność kredytu. W jaki sposób dokonać porównania? Najlepiej przejrzeć oferty banków, następnie porównać poszczególne parametry, możemy też skorzystać z rankingów znajdujących się na stronach internetowych zajmujących się finansami.
Typy kredytów samochodowych
Możemy wyróżnić trzy rodzaje kredytów samochodowych. Pierwszy z nich to standardowy kredyt samochodowy. Wybierając taki kredyt, co miesiąc będziemy spłacać ratę kapitałowo-odsetkową. Okres tego rodzaju zobowiązania waha się od kilku miesięcy do nawet kilkunastu lat w zależności od kwoty kredytu oraz wysokości raty. Kolejny rodzaj kredytu to kredyt jednoratowy, nazywany niekiedy kredytem 50/50 albo 60/40. W takim przypadku kredyt spłacamy w dwóch transzach - pierwsza stanowi przynajmniej połowę wartości auta, kolejną spłacamy zaś po upływie kilku lat. To propozycja zwłaszcza dla osób, które mają już odłożoną pewną sumę gotówki, ale chcą kupić droższe auto. Ostatni z typów kredytu to kredyt balonowy, zazwyczaj udzielany na okres od 24 do 60 miesięcy. Kredyt taki składa się z kilku etapów: na początku wpłacamy wkład własny, pozostała kwota kredytu zostaje zaś rozłożona na miesięczne raty, z czego największa jest ostatnia rata. Gdy nadejdzie czas spłaty ostatniej raty, mamy trzy wyjścia: możemy oddać używane auto dealerowi i podpisać umowę na nowy kredyt samochodowy, druga opcja to pozostawienie sobie samochodu i rozłożenie ostatniej raty na mniejsze raty, a trzecia to spłata ostatniej raty w całości. Co ciekawe zobowiązanie tego rodzaju nie jest oprocentowane.
Zabezpieczenia kredytów samochodowych
Czasami bank może wymagać dodatkowego zabezpieczenia kredytu samochodowego. Zazwyczaj oznacza to, że przez pewien czas posiada prawo do naszego samochodu. Wśród form zabezpieczenia kredytu samochodowego możemy wyróżnić: zastaw rejestrowy - rejestrujemy samochód w sądzie rejestrowym, w dowodzie znajdzie się tym samym informacja o wpisie do Krajowego Rejestru Zastawów, przewłaszczenie - bank wpisany jest do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciel pojazdu, karta pojazdowa zostaje w tym przypadku w banku, ostatnia z form zabezpieczenia, to cesja praw z polisy AC - jeśli spowodujesz wypadek, pieniądze z polisy ubezpieczeniowej trafią do banku. Przedstawione zabezpieczenia skutkują zazwyczaj tym, że kredyt samochodowy jest tańszy. Dla wielu osób jest to więc korzystniejsze rozwiązanie. I dlatego też niektórzy wybiorą go zamiast kredytu bez zabezpieczenia. Wyposażeni w taką wiedzę możemy udać się do banku, wiemy bowiem, na co należy zwrócić uwagę podczas brania kredytu gotówkowego. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto zapytać pracownika banku. Inną możliwością jest skorzystanie z usług doradcy kredytowego. To opcja dla osób, które nie lubią zagłębiać się w prawne kruczki.