Jak dobrze wybrać lokatę?

Banki oferują wiele różnego rodzaju produktów bankowych, do których nalezą lokaty. Ponadto na rynk...

Banki oferują wiele różnego rodzaju produktów bankowych, do których nalezą lokaty. Ponadto na rynku działa wiele banków, więc oferta jest dość spora. Z pewnością wybór dzięki temu jest znacznie większy, a dodatkowo banki konkurują ze sobą o klienta i starają się zapewnić jak korzystniejsze warunki. Trzeba więc z gąszczu ofert wybrać taka ofertę, w której warunki te będą rzeczywiście najkorzystniejsze, a lokata będzie jak najbardziej opłacalna. Na początek warto skorzystać z pomocy porównywarek lokat i innych produktów bankowych, czy też z jakiegoś dobrego rankingu lokat dostępnego w sieci. Dzięki temu będzie można dokonać wstępnej selekcji ofert, co znacznie ułatwi dalsze wyszukiwanie.

Czym się sugerować?

Przy szukaniu i wybieraniu odpowiedniej lokaty powstaje oczywiście pytanie, czym należy się sugerować wybierając lokatę. Na pewno znaczenie ma zysk, ale oprócz niego również własne preferencje i możliwości. Jeśli chodzi o zysk, to kluczowe znaczenie ma tu wysokość oprocentowania oraz częstotliwość kapitalizacji odsetek, która mówi o tym, jak często zysk jest doliczany do podstawy kapitału, od którego naliczane są kolejne odsetki. Jeszcze inny aspekt to zmienność oprocentowania, ponieważ można zdecydować się na oprocentowanie stałe, które zabezpiecza przed niekorzystnymi zmianami – spadkiem oprocentowania wyniku obniżki stóp procentowych lub oprocentowanie zmienne, które pod tym względem jest dość ryzykowne, ale jeśli stopy zostaną podwyższone, to posiadacze lokat również więcej na nich zyskają. Jeśli zaś chodzi o własne możliwości i preferencje to tu również możliwości są różne. Główne znaczenie ma tu czas trwania lokaty. Pod tym względem dzielimy je na długo- i krótkoterminowe. Te pierwsze ze względu na zwykle większe oprocentowanie oraz ze względu na dłuższe inwestowanie środków dają większy zysk. Jednak z lokatami jest tak, że środków nie można wybrać przed upływem terminu lokaty, jeśli nie chce się utracić większości wypracowanego zysku. Dlatego też dla tych osób, które nie mogą tak długo, na przykład przez dwa lata trzymać pieniędzy na lokacie, ponieważ będą ich potrzebować, lepszym rozwiązaniem będą lokaty krótkoterminowe. Przed założeniem lokaty trzeba też zorientować się, jaką minimalną kwotę trzeba wpłacić. Można także wybrać lokatę odnawialną, czyli taka, która po zakończeniu jest otwierana od nowa i środki nadal są inwestowane.

Lokaty „specjalne”

Oprócz zwykłych lokat, banki oferują również swoim klientom lokaty podwójne, czy też lokaty walutowe. Pierwszy rodzaj to lokaty, które składają się z dwóch części i tak też dzielone są środki klienta. Jedna z tych części niczym nie różni się praktycznie od zwykłej lokaty, ale za to druga, cześć inwestycyjna to taka, w której wpłacone środki są inwestowane bardziej agresywnie, co oczywiście zwiększa ryzyko, ale też przynosi znacznie większe zyski, nawet na poziomie kilkunastu procent. Lokaty walutowe to zaś lokaty, w których rozliczenia dokonywane są w obcej walucie. Mogą one również być bardzo korzystne, ale wszystko zależy od aktualnego kuru danej waluty. Zawierając taka lokatę warto znać prognozy zmian kursów walut.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.