Jakie inwestycje warto rozpatrzyć w kolejnym roku?

Analiza inwestycji na kolejne lata to szansa na przewartościowanie portfela oszczędnościowo-inwestycyjnego. Zaangażowanie kapitału wyłącznie w lokaty bankowe nie jest racjonalnym założeniem i utrudnia budowanie faktycznej niezależności ekonomicznej. Jakie inwestycje warto rozpatrzyć w najbliższym czasie, po nowym roku?

Inflacja rośnie. To nieuniknione przez znaczące zmiany mikro oraz makroekonomiczne. Nowe programy socjalne, obniżenie wieku emerytalnego, 13 emerytura, życie na kredyt pomimo zapewnień o równowadze budżetowej, zaniedbania na rynku energii elektrycznej, a do tego stałe podnoszenie nowych opłat to ogromne ryzyko dla inwestorów. Pokonanie inflacji to obecnie bardzo ważne zadanie, które można zrealizować jedynie przez połączenie najwyżej oprocentowanych lokat bankowych, ale też instrumentów rynku kapitałowego, głównie akcji spółek dywidendowych i spółek notowanych na New Connect. Opłacalność lokat bankowych uzależnia w dużym stopniu zmiana polityki monetarnej. Przy rosnącej inflacji można sądzić, że w końcu NBP zdecyduje się na podniesienie stóp procentowych, co wywoła prawdopodobny chaos u kredytobiorców ze względu na aktualizację harmonogramu spłat.

Przy rosnącej inflacji nie dziwi, że inwestorzy indywidualni oraz instytucjonalni poszukują nieruchomości, które charakteryzują się sporą stabilnością, jeżeli chodzi o utratę wartości. Gotówka natomiast traci wartość szybciej niż robią to nieruchomości. A zatem ekonomiczne podejście we wskazanym sektorze występuje. Rynek nieruchomości ma jeszcze ogromny potencjał ze względu na dobrą passę deweloperów i marek budowlanych. Ryzyko wiąże się z ewentualnym wprowadzeniem podatku katastralnego uzależnionego od posiadanych obiektów. Podatek katastralny to duże obciążenie dla właścicieli nieruchomości, ale na razie rzadko dyskutowany politycznie.

Akcje, szczególnie dywidendowe to dobra perspektywa, szczególnie w obszarze standardowej konsumpcji gospodarstw domowych. Akcje dużych sieci handlowych ze względu na nowe programy socjalne to rozsądny wybór. Większość sieci marketów znajduje się w trendzie wzrostowym. Warto również dodać, że w Polsce intensywnie rozwija się przemysł gier komputerowych, nowych technologii.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.