Kredyt, a pożyczka

Czy kredyt i pożyczka to to samo? Sprawdźmy co je różni, a co mają wspólnego. Dla wielu osób kredy...

Czy kredyt i pożyczka to to samo? Sprawdźmy co je różni, a co mają wspólnego. Dla wielu osób kredyt i pożyczka to jedno i to samo. Tak naprawdę są to dwa zupełnie oddzielne od siebie produkty finansowe. Zastanawiając się nad tym jaka forma zadłużenia będzie dla nas bardziej korzystna warto wiedzieć jaka jest zasadnicza różnica pomiędzy pożyczką, a kredytem. Warto wiedzieć jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma instrumentami finansowymi. Umowa jaka podpiszemy będzie dla nas zobowiązaniem na dłuższy czas i warto jest wiedzieć dokładnie jakie są jej warunki. Są przypadki, kiedy taka sama kwota spłacana jest w zupełnie innych ratach i na zupełnie innych warunkach.

Kto udziela kredytu

Kredyt gotówkowy może być udzielany tylko i wyłącznie przez specjalne instytucje, które kontroluje Komisja Nadzoru Finansowego. Tak naprawdę jedyną jednostką jaka może udzielać kredytów są banki. To one udzielają kredytu zgodnie z prawem bankowym. Inaczej jest w przypadku pożyczek. One regulowane są przez kodeks cywilny. Dzieje się tak dlatego iż pożyczkę może nam udzielić każda instytucja, która posiada gotówkę. Może to być firma, ale też osoba fizyczna. Bardzo często pożyczamy pieniądze od rodziny, czy też decydujemy się na pożyczkę w firmie w jakiej pracujemy.

Kredyt bankowy

Jeżeli otrzymamy kredyt w banku wraz z nim dostaniemy pełna dokumentację. Będzie tam również umowa, w dwóch egzemplarzach, która podpisuje bank i kredytobiorca. Bank musi przedstawić nam szczegóły i warunki umowy jaką mamy z nim zawrzeć. Musi również pokazać nam jaki procent ma nasz kredyt, a także jaki jest termin jego spłacania. Bez takich informacji lepiej nie podpisywać umowy, możemy bardzo dużo na niej stracić.

Pożyczka

W przypadku pożyczki gotówkowej nie musimy podpisywać żadnej umowy, niemniej jednak firmy, które udzielają pożyczki wola ją udokumentować. Opłat nie reguluje żadne prawo bankowe i trzeba zdawać sobie z tego sprawę. Wadą pożyczek jest dosyć wysokie oprocentowanie. Bank sprawdzi, czy mamy zdolność kredytową, zaś firma udzielająca pożyczki nie wymaga żadnych formalności, dlatego zabezpiecza się w postaci wysokiego procentu. Jeżeli mamy wybierać pomiędzy pożyczką, a kredytem ta druga forma będzie bardziej dla nas korzystna. Opłaty zadłużenia są mniejsze i mamy większą gwarancję, że podpisana umowa jest zgodna z prawem bankowym. Wybór jednak należy do indywidualnego klienta. Mimo iż kredyt jest bardziej korzystny wiele osób wybiera pożyczkę. Bardzo często jest to spowodowane ich niewiedzą na temat tych dwóch różnych produktów finansowych. 

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.