Kredyty gotówkowe a zdolność kredytowa

Kredyty gotówkowe są udzielane przez instytucje bankowe, które w całym procesie naszego starania się o przyznanie tego rodzaju zadłużenia, dokładnie weryfikują naszą zdolność kredytową. Pojęcie to odnosi się do naszej sytuacji finansowej, wypłacalności, a także wiarygodności jako potencjalnych kredytobiorców.

Co to jest zdolność kredytowa i dlaczego banki ją weryfikują?

Chociaż wiele osób uznaje badanie zdolności kredytowej za niepotrzebne utrudnienie na drodze do uzyskania dodatkowych źródeł finansowania, w rzeczywistości ta procedura ma racjonalne uzasadnienie zarówno z perspektywy banków, jak i samych osób zainteresowanych kredytami gotówkowymi. Instytucje bankowe pragną chronić się przed wypłacaniem pieniędzy osobom, które później nie będą w stanie ich zwrócić. Z kolei potencjalny kredytobiorca nie zawsze poważnie traktuje sprawę i czasem chce zaciągać zobowiązania nieadekwatne do swojej sytuacji – nietrafione decyzje w tym zakresie mogą natomiast nieść ze sobą poważne konsekwencje. Na zdolność kredytową składa się wiele czynników, a instytucje bankowe mają opracowane swoje własne procedury w tym obszarze, które mogą się między sobą różnić. Z pewnością znaczenie ma tutaj nasza historia kredytowa, a także nasze wydatki i zarobki. Ważne jest także uzyskiwanie stabilnych przychodów oraz to, ile osób mamy na swoim utrzymaniu. Jak więc widać zdolność kredytowa jest dosyć złożonym zagadnieniem.

Działania banków a samodzielna analiza własnej sytuacji finansowej

Fakt, że instytucje bankowe weryfikują zdolność kredytową swoich potencjalnych kredytobiorców nie oznacza, że niepotrzebne są samodzielne działania mające na celu ustalenie, jak przedstawiają się nasze finanse. Tylko my mamy dostęp do wszystkich danych i znamy detale wszystkich sytuacji, które mają lub miały miejsce w naszym życiu. Trzeba z tej wiedzy korzystać. Dosyć oczywiste jest to, że zaciągane przez nas długi nie mogą przekraczać możliwości naszego budżetu, jeśli chodzi o ich spłatę. Dlatego właśnie potrzebne są odpowiednie kalkulacje. Taka analiza może nam również nieco pomóc w ocenie naszych szans na uzyskanie kredytu gotówkowego. Z pewnością warto mieć te zagadnienia na uwadze i naprawdę zaangażować się w czynności analityczne.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.