Zobacz także:  Konkretna paleta lokat bankowych
Różnice między lokatami bankowymi, kontami oszczędnościowymi

Zarówno lokata bankowa jak i konto oszczędnościowe to produkty finansowe oferowane przez bank, które dają możliwość zarobienia pieniędzy dla nas i dla banku. W ten sposób obie strony są zadowolone. Produkty te są tak dobrze rozwiązane, że wzajemnie się uzupełniają.

Lokata jest bardzo dobrym rozwiązaniem jeśli ma się duży zapas gotówki, który nie będzie nam potrzebny i jeśli dodatkowo ma się odłożone pieniądze na nieoczekiwane wypadki losowe. Konto oszczędnościowe natomiast jest bardzo dobrym rozwiązaniem zwłaszcza dla ludzi którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z oszczędzaniem i nie mają możliwości założenia lokaty, które najczęściej zakłada się od minimalnej kwoty np. 1000 zł. Tacy ludzie mogą właśnie zacząć oszczędzać na koncie oszczędnościowym, które jest bardziej elastyczne i pozwala na wypłatę gotówki w dowolnym momencie oszczędzania zwłaszcza kiedy pojawił się nagły wydatek. Takiej możliwości zazwyczaj nie ma w lokatach bankowych, które mają swoje terminy, a jeśli taka możliwość się pojawia to często jest to związane z utratą nagromadzonych odsetek lub wypłatą tylko jej części na czym niestety my jako klienci tracimy. Lokata bankowa często oferuje jednak większe oprocentowanie w skali roku niż konto oszczędnościowe jednak obecnie na rynku takich kont przybywa i są coraz bardziej atrakcyjne i porównywalne do lokat. Pieniądze zdeponowane na lokatach są mrożone na dany okres. Często jest to kilka miesięcy lub nawet lat w tym czasie nie mamy dostępu do naszych funduszy nawet w nagłych wydatkach, chyba że nie przeszkadza nam utrata zarobionych odsetek. To co warto wiedzieć to to, że konta oszczędnościowe są darmowe i maja zmienne oprocentowanie, które bank może zmieniać w dowolnym momencie. Bank może zarówno obniżyć oprocentowanie takiego konta jak i podwyższyć polepszając tym samym warunki jeśli pozwala na to obecna sytuacja na rynku.

Zobacz także:  Konkretna paleta lokat bankowych
Zobacz także:  Konkretna paleta lokat bankowych

Lokata jest bardzo dobrym rozwiązaniem jeśli klient banku, który chce oszczędzić jakieś pieniądze i zarobić na tym oszczędzaniu łatwo ulega pokusom bezmyślnego wydawania pieniędzy. Jeśli klient ma swoje konto oszczędnościowe i faktycznie odkłada na nim pieniądze może po jakimś czasie założyć lokatę terminową by pieniądze go nie kusiły, potem na nowo zacząć odkładać na koncie oszczędnościowym by znowu móc założyć kolejną lokatę i tak w kółko.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.