Zobacz także:  Najwyższy czas na oszczędzanie czyli którą lokatę wybrać
Z finansami za pan brat

Nie każdy z nas kończył kierunek studiów związany z finansami. Każdy z nas jednak powinien (o ile zależy mu na przyszłości) poznać terminologię używaną w bankach, oraz różnice między różnymi produktami i instrumentami finansowymi na tyle, by móc się pośród nich swobodnie poruszać. Pierwsza taka sytuacja mieć będzie miejsce zapewne przy zakładaniu pierwszej lokaty oszczędnościowej, która ma nam zapewnić bezpieczeństwo finansowe wtedy, gdy nadejdą „gorsze” dni. A takie dni nadejść mogą zawsze - i należy się z tym liczyć. Wówczas możemy spać zdecydowanie bardziej spokojnie i być dużo pewniejsi o swoją przyszłość. Zacznijmy w takim razie od oszczędzania i przyswajania sobie bankowej terminologii.

Oszczędzanie - lokata bankowa.

Najlepszym sposobem oszczędzania jest założenie lokaty bankowej. Lokata taka pozwala odkładać pieniądze na przyszłość, a także nieco zarabiać na naszym kapitale. Podpisując umowę z bankiem - decydujemy się przekazać mu na określony czas nasze pieniądze. W tym czasie bank obraca nimi - inwestując je, oraz udzielając na tej podstawie kredytów osobom, które ich potrzebują. A jak wiemy - pożyczone pieniądze zwraca się bankowi z procentem. Część tego procentu oraz część zysków z inwestycji trafia potem do nas. To jest właśnie nasz zysk na lokacie. jego wielkość różni się w zależności od typu lokaty, ilości złożonych przez nas pieniędzy, oraz od sytuacji na rynku w danej chwili. Przy zakładaniu lokaty musimy więc zwracać uwagę na oprocentowanie (wyższe znaczy lepsze), a także na długość trwania umowy. Jeśli bowiem zrezygnujemy z lokaty wcześniej, niż jest to zapisane w umowie - stracimy większość naszych odsetek - rodzaj kary umownej. Chyba, że wybierzemy lokatę progresywną - wówczas zawsze możemy wycofać pieniądze - odsetki dodawane są do konta co miesiąc, co miesiąc rośnie też oprocentowanie, możemy więc zamknąć lokatę w każdej chwili. To jednak tylko jeden z typów lokat bankowych.

Zobacz także:  Najwyższy czas na oszczędzanie czyli którą lokatę wybrać
Zobacz także:  Najwyższy czas na oszczędzanie czyli którą lokatę wybrać

Zaryzykujmy nieco!

Istnieją też lokaty bankowe, dzięki którym możemy nieco zaryzykować - nie na tyle jednak, by stracić nasz kapitał. Chodzi o lokaty strukturyzowane. Pieniądze wpłacane przez nas na taką lokatę są dzielone (przeważnie w stosunku 80/20). Większa część przeznaczana jest na tradycyjną lokatę bankową. Gdybyśmy więc stracili pozostałą część kapitału - odsetki z większej części lokaty pokryją nasze straty. Możemy więc albo zarobić (dzięki odważnym inwestycjom banku z mniejszej części naszego kapitału), stracić możemy tylko i wyłącznie ewentualne odsetki, które dostalibyśmy na tradycyjnej lokacie. Wydaje się to swoistym kompromisem między graniem na giełdzie, a lokatą bankową. Jeśli ktoś lubi dreszczyk emocji i chce zaryzykować (zyskać można w końcu sporo) - lokata strukturyzowana wydaje się być dla niego idealnym wentylem bezpieczeństwa. Jeśli ktoś jednak woli nieco bardziej tradycyjny sposób oszczędzania - pozostają inne rodzaje lokowania naszych pieniędzy. Dla przedsiębiorców na przykład świetnym rozwiązaniem jest lokata overnight, dzięki której pieniądze inwestowane są tylko w nocy, kiedy przedsiębiorstwo nie pracuje. Warto zwrócić uwagę na mnogość różnych rozwiązań!

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.