wtorek, maj 26, 2020

Jak wykorzystać kredyt konsolidacyjny do poprawy płynności?

Poprawa płynności w portfelu kredytobiorcy to jedna z najważniejszych zasad, aby nie stracić zdolności kredytowej, a tym samym uniemożliwić dalsze korzystanie z rynku kredytowego. Kredyt konsolidacyjny sprawdza się, jako narzędzie do optymalizacji, nawet w czasach kryzysowych, kiedy banki odmawiają niektórym klientom obsługi, tak jak obecnie w dobie koronawirusa, warto zainteresować się tego typu rozwiązaniem na 17bankow.com.

Główne zadania kredytu konsolidacyjnego

Konsolidacja polega na połączeniu zobowiązań, ale niestety nie wszystkich. Coraz częściej banki wycofują się z udzielania kredytów konsolidacyjnych klientom posługującym się zadłużeniem z sektora pozabankowego. Dlaczego? Po pierwsze chodzi o formalności, a także czas zamykania umów. Chwilówki również średnio wyglądają przy analizie zdolności kredytowej. Dla banku klient, który z nich korzysta nie jest po prostu do końca wiarygodny, co odbija się na scoringu. Kredyt konsolidacyjny działa standardowo na karty kredytowe, na scalenie pożyczek gotówkowych, czy limitów w rachunkach osobistych.

Komfort spłaty przy jednej racie

Posługiwanie się kredytem konsolidacyjnym nie jest trudne, ponieważ to oddzielny, często promowany w bankach produkt. Nowa umowa i jedna rata pozwala na przeniesienie ciężaru zobowiązań na długi termin spłaty. Jeden z najważniejszych celów konsolidacji to obniżenie raty w taki sposób, aby zupełnie nie wpływała na komfort. Wydłużenie okresu kredytowania wiąże się z wyższymi kosztami, ale możesz ten problem zminimalizować przez wnoszenie nadpłat (brak dodatkowych opłat).

Pozytywna zdolność kredytowa najważniejsza przy konsolidacji

Kredyt konsolidacyjny obsługuje się tylko u kredytobiorców z pozytywną zdolnością kredytową, co wzbudza często wiele wątpliwości. Klienci zgłaszający się po pomoc z bardzo trudną sytuacją ekonomiczną zostaną odprawieni z niczym. Banki w Polsce nie mogą zgodnie z prawem bankowym, a także wytycznymi KNF akceptować wniosków, w których kredytobiorca nie spełnia podstawowych norm ekonomicznych, szczególnie pod kątem stabilności zatrudnienia. W czasach kryzysu gospodarczego większy nacisk kładzie się na umowy o pracę na czas nieokreślony, a mniej na pomoc właścicielom działalności gospodarczych, co już widać w statystykach.

Podsumowanie zalet kredytów konsolidacyjnych

Niska rata, dopasowanie do aktualnej sytuacji ekonomicznej, możliwość przejścia na wakacje kredytowe, długoterminowy termin spłaty, duża elastyczność w kształtowaniu warunków podpisania umowy, natychmiastowa poprawa płynności to tylko niektóre z najważniejszych zalet kredytu konsolidacyjnego dostępnego przy pozytywnej zdolności kredytowej.