piątek, listopad 24, 2017

Jak skonsolidować kredyty.

Coraz częściej żyjemy na kredyt. Łatwy i szybki dostęp do pożyczek, kredytów, a przede wszystkim do „chwilówek” powoduje, że masowo się zadłużamy. Czasami jednak korzystanie z kredytów nie jest do końca przemyślane. Żyjemy ponad stan, mimo iż na to nas nie stać. Łatwo w ten sposób popaść w pętlę zadłużenia, ale trudniej się z niej wyplątać. Jeśli więc jednym kredytem spłacamy drugi i ledwo wiążemy koniec z końcem, rozwiązaniem może być tutaj konsolidacja kredytów.

Co to jest konsolidacja kredytów?

Kredyt konsolidacyjny to kredyt którym spłacić można inne zobowiązania. Dzięki niemu wszystkie raty łączymy w jedną spłacaną w jednym banku. Wydłuża to okres kredytowania a tym samym zmniejsza comiesięczną ratę. Takie działanie powoduje jednak, że będziemy musieli spłacić więcej odsetek, ale zmniejszona rata na pewno poprawi naszą obecną sytuację finansową. Kredyt konsolidacyjny to świetne rozwiązanie dla osób posiadających wiele zobowiązań w różnych bankach.

Jak uzyskać konsolidację?

Kredyt konsolidacyjny jest produktem dostępnym we wszystkich bankach. Aby uzyskać kredyt konsolidacyjny należy spełnić formalności jak przy wszystkich innych kredytach. Na początek należy wybrać bank i udać się do niego w celu wypełnienia wniosku. Bank oceni wówczas naszą zdolność kredytową. Znaczące będą tutaj dane zawarte w Biurze Informacji Kredytowej. To z tych danych bank dowie się o naszych zobowiązaniach, w jakiej są walucie, wysokości i w których bankach zostały zaciągnięte. Po rozpatrzeniu wniosku bank wydaje decyzję o przyznaniu bądź odrzuceniu kredytu.

Co po przyznaniu kredytu konsolidacyjnego?

Bank po przyznaniu kredytu konsolidacyjnego nie wysyła pieniędzy bezpośrednio na konto kredytobiorcy. To do banku należy spłata wszystkich zobowiązań klienta, dlatego też pieniądze trafiają bezpośrednio do banków w których klient jest zadłużony. Niestety nie da się skonsolidować kredytów zaciągniętych w instytucjach pozabankowych, ponieważ konsolidacji podlegają tylko kredyty i pożyczki zaciągnięte w bankach. W związku z tym pożyczki z parabanków i kredyty preferencyjne nie mogą zostać uwzględnione. Jednakże są brane podczas oceny zdolności kredytowej. W większości przypadków konsolidacja jest pomocnym rozwiązaniem. Jednak są i takie sytuacje w których nie do końca będzie ona korzystna. Może się okazać, że odsetki przewyższą wysokość wszystkich zobowiązań. Wtedy lepiej nie korzystać z konsolidacji tylko starać się spłacać wszystkie raty kredytów w terminie.